Upravit stránku

7 důvodů pro dřevostavbu

V poslední době se dřevostavby úspěšně etablovaly v očích odborné i laické veřejnosti. Obecně se dá říct, že dům na bázi dřeva je více než jen zajímavou alternativou ke zděnému domu. Věděli jste, že v ČR je každý sedmý rodinný dům právě dřevostavba?

Důvod č. 1 Rychlost výstavby a finanční úspora dřevostavby

Pro každého z nás je výstavba rodinného domu, jedním z nejzásadnějších kroků, který v životě učiníme. A pokud se již pro tento krok závazně rozhodneme, jsou pro nás velmi důležité dvě věci – čas a peníze. VEXTA dřevostavby kombinují oba tyto požadavky.

Při stavbě dřevostavby dochází k minimalizaci mokrých procesů, kterými zůstává pouze betonování základové desky a pasů. Další procesy, jako je montování panelů, osazování výplní do otvorů, krov, povrchové úpravy, dokončovací práce atd., jsou suché. Díky tomu je stavba velmi rychlá a oproti výstavbě zděného domu dochází k velmi významné časové úspoře. Dřevostavbu lze realizovat k nastěhování nejdéle do cca 3 měsíců od začátku výkopových prací základové desky, což je 3× kratší doba, než je běžné pro zděnou konstrukci.

Nemalé finanční prostředky také ušetříte při samotné výstavbě domu, která je financována hypotékou. Neplatíte žádné úroky navíc jako u zděných staveb z hlediska rychlosti výstavby. V dřevostavbě také významně ušetříte na energiích.

Všem našim klientům garantujeme ve smlouvě o dílo tzv. celoživotní záruku na nosnou konstrukci domu. Nikdo se tak nemusí bát, že se dřevostavbě po několika letech provozu něco zásadního stane. Není tak žádný relevantní důvod, proč trápit své zdraví v jiných stavbách než právě v těch ze dřeva. 

Důvod č. 2 Tepelná izolace a hospodárný provoz

Dřevo je jeden z nejdokonalejších tepelně izolačních materiálů s minimální vodivostí tepla. Obecně řečeno, v zimě kvalitně navržená dřevostavba propouští méně chladu a v letních měsících pro změnu minimum tepla. Již ve standardním provedení tedy plní dřevostavby požadavek na energeticky úsporné domy.

Konstrukce domů VEXTA dosahuje velmi příznivých hodnot tepelného odporu, což s sebou nese zásadní úspory na vytápění vůči zděnému domu, ročně až desetitisíce korun (závisí na velikosti domu).

Patrové domy VEXTA

Důvod č. 3 Zdravé bydlení

Dřevo je jeden z nejpřirozenějších materiálů. Každý z nás zná uklidňující pocit procházky v lese, která působí jako balzám na duši. A tento pocit uklidnění se projevuje také v dřevostavbách. Dřevo dokáže také vyrovnávat vlhkost v interiéru a udržovat stabilní klima, což je vhodné především pro astmatiky a alergiky. Přečtěte si článek o zdravém bydlení bez alergií.

Důvod č. 4 Nehořlavost

Dřevostavba a nehořlavost? Jistě, dřevo hoří, ale v podstatě všechny požáry v budovách vznikají téměř výhradně vzplanutím vnitřního vybavení, nikoliv konstrukčního materiálu. Výhodou dřevostavby je však předvídatelnost jejího hoření. Co to znamená? Masivní dřevo při požáru na povrchu uhelnatí a brání tak rozšíření plamene do hloubky, takže i ohořelá konstrukce stále drží tvar a zachovává si svou nosnost.

Ve vícevrstvých konstrukcích na bázi dřeva brzdí rozšíření plamene dokonalá těsnost stěn a absence dutých prostor. Kromě toho jsou součástí panelových sendvičů stavební desky z nehořlavých materiálů. Pokud nebyla zasažena vnitřní část konstrukce, teoreticky stačí tyto desky po požáru pouze vyměnit.

Důvod č. 5 Životnost

Obecně můžeme říci, že standardní životnost dřevostavby se při kvalitním odborném provedení plně vyrovná stavbě zděné. A pokud chcete důkaz kvality dřevěných domů, podívejte se na dřevostavby na našich vesnicích či ve skanzenech, jejichž kvalita je prověřena v některých případech staletími.

Důvod č. 6 Ekologie a ochrana životního prostředí

VEXTA 130 Garáž

Odborně projektovaná dřevostavba se díky konstrukční ochraně dřeva obejde zcela bez chemických přípravků – nepoškodí ji horko, mráz, koroze ani škodlivé látky ve vzduchu. Dřevo určené do zabudovávaných konstrukcí obsahuje pouze velmi malé procento zbytkové vlhkosti, takže nehrozí ani napadení dřevokazným hmyzem. Dřevěná fasáda jako nenosný prvek nepotřebuje chemickou ochranu.

Pozitivní je vliv dřevostaveb na životní prostředí i poté, co jejich životnost skončí: každý dřevěný dům bez ohledu na typ konstrukce lze demontovat na jednotlivé části a chemicky neošetřené dřevo použít přinejhorším jako palivo.

A možná nejkrásnější na tom všem je skutečnost, že náš hlavní materiál, tedy dřevo, potřebuje ke své „výrobě“ pouze vzduch, vodu a slunce.

Pro výrobu jedné průměrné dřevostavby se spotřebuje asi 65 metrů krychlových dřeva ve formě kulatiny. Jestliže každou vteřinu přiroste v České republice asi půl kubíku dřeva, pak netrvá ani dvě minuty, než v lese vyroste materiál na jeden dřevěný dům.

Důvod č. 7 Vynikající variabilita a flexibilita

Díky variabilitě konstrukčních systémů lze každou dřevostavbu individuálně přizpůsobit nejen požadavkům klienta, ale také parametrům pozemku. Moderní skeletové dřevostavby jsou dokonce natolik variabilní, že dům vymezují pouze vnějšími stěnami a rozvržení půdorysu je ponecháno zcela na požadavcích klienta bez nutnosti přizpůsobovat se nosným stěnám. Protože stěny jsou ve srovnání se zděnými technologiemi o poznání tenčí, může dřevostavba nabídnout v průměru až o 10 % větší obytný prostor při stejné zastavěné ploše. Variabilní je také ztvárnění fasády – dřevostavba totiž může na první pohled vypadat jako běžný rodinný dům s minerální omítkou.