Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Dřevěná přístavba a nástavba na stávající dům
Před více než rokem jsem se na základě krátké poptávky sešel s manžely, kteří by rádi na svém komerčním objektu provedli formou nástavby vybudování několika bytových jednotek. Tyto bytové jednotky a jejich realizace formou nástavby měla jediný cíl, a to nabídnout byty v lokalitě, kde je bytů nedostatek a vytvořit tak podmínky pro příchod obyvatel, kteří by uvítali i možnost práce v blízkosti nového bydliště. A protože záměr byl jasný, zbývala již jen drobnost. Vše vymyslet, zajistit povolení a stavbu zrealizovat.
Když všechno zkrátím, tak architektonická studie celého projektu nám zabrala zhruba měsíc intenzivní práce. Následovalo samotné projektování celé nástavby a vyřizování stavebního povolení. To nebyla vůbec jednoduchá záležitost, ovšem po mnoha peripetiích jsme si za 9 měsíců mohli pogratulovat a stavební povolení nabylo právní moci.
Všichni jsme již netrpělivě očekávali, až se budeme moci pustit do stavby samotné a všechny uvedené přípravné práce nám toto očekávání stále oddalovaly. Ovšem tím, že jsme měli připravený projekt v prováděcím standardu, mohli jsme obratem vymodelovat ve 3D kompletní dílenskou dokumentaci, kterou jsme digitálně propojili i s naším dodavatelem statické konstrukce. Na tomto modelu jsme již mohli s přesností na milimetry řešit všechny detaily konstrukcí, které jsme si mohli dopředu připravit a odladit pro realizaci samotnou.
Nástavbu jsme začali realizovat počátkem května 2023 a to realizací nosné konstrukce. V polovině měsíce května jsme dvěma navazujícími etapami zrealizovali kompletní nástavbu, tzn. 6 nových bytových jednotek a dalšího přípravného prostoru pro další využití v budoucnu. To všechno bylo hotovo během 4 týdnů a majitelé mohli započít s dalšími navazujícími činnostmi.
Celý tento příběh má prakticky ukázat to, že majitelé využili všech výhod, které realizace nástavby formou panelové výstavby přináší. Těmi jsou hlavně možnosti využití stávajících budov ve městech bez rozšiřování do šířky, což bývá často problematické v hustě zastavěných oblastech. Tímto způsobem lze vytvořit nové byty a to bez nutnosti zastavování další plochy, která může dobře sloužit například jako park či dětské hřiště.
Nástavby také poskytují flexibilitu v navrhování a plánování městských oblastí. Města mohou lépe reagovat na dynamické potřeby obyvatelstva a ekonomické změny bez nutnosti zásadních změn v infrastruktuře. Dále mohou nástavby přinést nové možnosti pro zlepšení kvality života ve městech přidáním zelených střech či teras, což může přispět ke zlepšení životního prostředí a pohodlí obyvatel. Nezanedbatelným aspektem jsou rovněž aspekty ekonomické. Využití existujících budov a infrastruktury pro nástavby, kde se využívají již existující základy a konstrukce, výrazně snižuje náklady na celou výstavbu, namísto vytváření zcela nových budov.