
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Pokud byste chtěli bezúdržbovou fasádu, je vhodné ji obložit dřevem sibiřského modřínu. Sibiřský modřín má, ve srovnání s většinou běžných měkkých dřevin, mnohem lepší vlastnosti – je tužší a má podstatně vyšší hustotu, a tudíž nižší kroutivost Díky tomu není nutné dřevo ošetřovat bezbarvým nátěrem ani jinou povrchovou úpravou. Postupem času získá šedou barvu povrchu.
Bez povrchové úpravy mohou být ponechány i další dřeviny, například západní červený cedr nebo kanadská douglaska.
Rozhodnete-li se dřevěnou fasádu nenatírat, musíte se smířit se skutečností, že povrch postupem času zešediví, ale v našich klimatických podmínkách nebude šednout rovnoměrně, místa chráněná před osluněním a krytá před deštěm budou zešedlá méně. Dřevo je ale zapotřebí pravidelně kontrolovat, aby nebylo poškozeno a následně napadeno hnilobou.
VXD 149
VXD 149
Nejčastěji použitým materiálem pro dřevěné fasády jsou smrk a borovice, jejichž pořizovací cena je sice nižší, ale nevýhodou je jejich poměrně krátká životnost. Pokud chcete, aby dřevo vypadalo stále jako nové, musíte jej v pravidelných intervalech opakovaně natírat, obvykle po třech až pěti letech. Nátěr pomůže i s ochranou dřeva proti vlhkosti a povětrnostními vlivy. V případě, že chcete zachovat kresbu dřeva, je vhodné použít lazury a to jak pro první nátěr nových dřevěných fasád, tak pro jejich renovaci. Počet vrstev záleží na savosti dřeva. Dřevo je zapotřebí napustit nebo natřít i z druhé strany, jinak vzhledem k rozdílné vlhkosti z obou stran dojde na té osluněné k jeho prohnutí.
Pokud se jedná o opakované nátěry v průběhu dalších let je zapotřebí k renovaci přistoupit včas. Rozpraskané a odlupující se nátěry musíme kompletně obrousit, okartáčovat mosazným kartáčem, který nezanechává rýhy v měkkém dřevě, nebo odstranit horkovzdušnou pistolí. Z nepoškozených nátěrů je třeba odstranit prach a nečistoty a povrch jen lehce přebrousit, aby se odstranila vrchní poškozená vrstva a zvýšila se přilnavost nových nátěrů. Po úpravě povrchu aplikujeme vždy impregnaci a potom použijeme zvolený vrchní nátěr v počtu vrstev a množství nánosu barvy doporučovaném výrobcem.
V případě, že jste se zprvu rozhodli pro bezúdržbovou fasádu, ale postupem času jste dospěli k názoru, že se vám přirozené a nestejnoměrné šednutí fasády nelíbí a chtěli byste jí vrátit původní vzhled, nestačí ji jen natřít, ale musíte odstranit šedou barvu až na „žluté“ dřevo buď chemicky, použitím přípravku na odstranění šedi nebo mechanicky.