Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Není základová deska jako základová deska
V článku se podíváme na důvody, proč může vypadat standardní základová deska od VEXTA dražší než u konkurence a proč je důležité neřídit se pouze cenou. Zjistíte, proč byste měli důkladně porovnat všechny aspekty, jako jsou statický návrh, výška podlahy nad terénem a dodržování projektové dokumentace. Přečtěte si, jak detailní porovnání může ovlivnit celkové náklady na stavbu a předejděte možným skrytým nákladům.
Poměrně často se ve VEXTA potkáváme s názorem, že námi nabízené standardní provedení základových desek je drahé, že konkurence desky obdobných rozměrů nabízí cenově výhodněji, nebo třeba že lokální dodavatelé jsou o dost levnější. Jistě, může to tak především na první pohled někdy být, ale důležité je detailní porovnání. Určitě tomu doporučujeme věnovat velkou pozornost, vždyť cena základové desky zcela běžně tvoří třeba 10% celkové ceny stavby rodinného domu. Na co tedy dát pozor především?
Důsledný statický návrh: Bez něj to nejde
Vždy musí vycházet z plnohodnotného inženýrsko-geologického průzkumu, s přihlédnutím k radonovému riziku na konkrétním pozemku, výšce hladiny spodní vody atd., což bez provedení klasických kopaných sond v zásadě není možné. Statik pak samozřejmě musí zohlednit i specifika lokality, navazující horní stavby atd.
Výška čisté podlahy nad terénem: Klíčový bezpečnostní parametr
Z hlediska bezpečnosti stavby, eliminaci problémů s vlhkostí atd. se jedná o zcela klíčový parametr. Základové pasy samozřejmě musí být založeny v nezámrzné hloubce a pokud chcete dodržet minimum požadované odbornými autoritami, případně pak třeba Asociací Dodavatelů Montovaných Domů (ADMD), musí být deska zhotovena tak, aby čistá pochozí podlaha byla min. 500mm nad venkovní zpevněnou plochou přiléhající k domu. No a to samozřejmě něco stojí.
Dodržování projektové dokumentace: Nemá smysl šetřit na kvalitě
Pokud je projektem předepsaná třída betonu třeba C16/20, detailně definována hustota výztuže a její tloušťka, použití a umístění kari-sítí atd. je nanejvýš rizikové cokoli z toho nedodržet. Ano, dá se na tom někdy i výrazně uspořit (alespoň tedy na začátku), vždyť vlastně nikdo nepozná jaký beton jste na stavbu přivezli, ale opravdu to takto chcete?
Standardy v provedení základové desky: Co je zahrnuto v ceně?
Pečlivě si vždy zkuste ověřit a porovnat, co který dodavatel v základní ceně desky prezentované třeba na svém webu má započítáno a co ne. Občas můžete zjistit, že někdo nemá v ceně izolaci (ať tepelnou, nebo i hydroizolaci!), jiný si zase jako příplatkovou položku nárokuje příplatek za pumpu na beton, jiný v ceně nemá zemnící pásek pro budoucí hromosvod, srovnání terénu u paty desky po jejím dokončení nebo třeba odvoz a likvidaci odpadu. Když pak všechny tyto položky dopočítáte, můžete se nakonec dost divit…
Úspora nákladů svépomocí: Rizika a záruky
Občas se také klienti snaží ušetřit třeba tak, že se rozhodnou tuto část díla realizovat svépomocí – zapojí se třeba šikovný soused „od vedle“ atd. I toto samozřejmě může být varianta a jistě lze i takto docílit perfektního provedení desky, její rovinatosti atd., ale vždy je v souvislosti s tím nutno zvážit i otázku záruk. Přeci jen málokterý kvalifikovaný dodavatel horní stavby si troufne převzít riziko plynoucí z případné vady desky kterou nerealizoval a nést za to záruku…
Tedy určitě doporučujeme, nedívejte se vždy jen na cenu desky a především, porovnávejte porovnatelné – ať nakonec nejste nepříjemně překvapeni!